top of page
Szerző képeStartup Campus

Ipar 4.0 innovációkat támogat a Startup Campus berlini programja

2018. június 26-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen rendezték meg az  „Industrie 4.0 Startups meet Hidden Champions selection day” elnevezésű eseményt.Az innovációk nemzetközi piacra vitelére szakosodott Startup Campus, és a baden württembergi Venture Forum Neckar befektetői csoport közös rendezvényén a nemzetközi nagyvállalati szegmenst a General Electric Digital, a hazai közép- vállalati szcénát pedig a Tungsram Csoport képviselte. 


„Industrie 4.0 Startups meet Hidden Champions selection day” rendezvénysorozat célja, a Németországban szintén a gazdaság gerincét jelentő, saját szegmensükben világelső kis- és középvállalatok (Hidden Champions) digitális transzformációjának elősegítése. Ennek érdekében világszerte olyan Ipar 4.0 termelési rendszerekhez kapcsolódó innovációkat keresnek, melyek biztosítják a németországi KKV szektor versenyképességét. 


Dr. Stefan Reineck, a Venture Forum Neckar e.V. elnöke beszédében kiemelte, hogy a startupoknak nem a monopol helyzetben lévő, sokszor „döntésképtelen” nagyvállalatokkal, hanem sokkal inkább a német KKV szektor szereplőivel kellene együttműködniük. Ebben segít a mostani kezdeményezés, mely képes egy asztalhoz ültetni a német kis és közép vállalatok vezetőit a startupokkal. 

Az eseményt megnyitó Dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára kiemelte, hogy az innováció nemzetstratégiai szintre emelésével a minisztérium célja a hazai innovációs ökoszisztéma teljes vertikumának támogatása.


Thomas Schulz a GE Digital közép- kelet európai hálózati menedzsere, bemutatta a nemzetközi nagyvállalat történetét kiemelve benne az Ipar 4.0 -hoz kapcsolódó fejezetet, mely ott is mindössze öt évvel ezelőtt kezdődött. Ez idő alatt azonban – kezdetben csak a saját gyártó kapacitás támogatására – sikerült kifejleszteniük egy olyan platformot, mely az ipari gépek adatainak összegyűjtésével és elemzésével lehetővé teszi az eszköz teljesítmény menedzsment (APM) és a termeléshez tartozó műveletek optimalizálását.

A megszólalók sorát Kovács László, BME I 4.0 Technológiai Központ vezetője folytatta, őt követte Jörg Bauer a Tungsram Csoport elnök vezérigazgatója, aki első kézből mutatta be a jelenlévőknek, azon kihívásokat, melyek egy középvállalat digitalizációját kísérik. A különböző korú és szabvány szerint üzemelő géppark, a különböző szolgáltatók által szupportált, gyakran sziget-szerűen működő beszerzési, termelési, raktározási és értékesítési rendszerek, mind gyakorlati akadályát képezik az egységes vállalatirányítási, benne az Ipar 4.0 termelési rendszerek bevezetésében. Éppen ezért fontos, hogy a szakma szereplői, hazai és régiós szinten is egy egységes és gyakorlat orientált megoldást dolgozzanak ki.


A rendezvényen bemutatkoztak a Startup Campus ipar 4.0 portfólió csapatai, az Aeriu, a Haris Engineering, az SFI engineering, a Pozi.tech és AXS motion system. A csapatok közül mind az öt megszerezte a jogot a 2018. július 24. -én Haibronnban megrendezésre kerülő, befektetői fórumon való részvételre. Ezen felül hármójuknak a németországi befektetők és vállalatvezetők előtti pitch prezentációra is lehetősége nyílik!


Az eseményt követően Galla Zoltán a Startup Campus németországi programjának vezetője hangsúlyozta: “Hiszünk abban, hogy a magyarországi innovatív kezdő vállalkozások számára, a hosszútávú együttműködéseken alapuló, szakmailag előkészített és iparági fókusszal rendelkező Programok lesznek képesek elősegíteni, a tőkeerős német KKV szektorral való együttműködést”.

Comentarios


bottom of page